Budova nádraží se nachází jak jinak než v Havířově na železniční stanici, trať 321. Byla postavena v tzv.bruselském stylu v šedesátých letech min.stol. architektem Josef Hrejsemnou.
Nevím, jestli v jiných částech naší republiky postřehli, ale vedou se debaty, že tato architektonicky cenná budova půjde k zemi. Tedy tak střídavě oblačno. Za minulého ministra české dráhy kvůli financím rozhodly o zachování, za současného ministra opět volí demolici i za podpory města. Na druhé straně vznikají petice o zachování budovy.
Podobný osud má socha Směrník, která podle zastupitelstva ,,zmizet musí". Tak jsme se vydali to zdokumentovat, než to všechno zmizí.
Socha, jejímž autorem je Václav Uruba, stojí před budovou havířovského nádraží, které asi také půjde k zemi. Socha z pohledového betonu postavena v brutalistním stylu (termíny si najděte na wikipedii, ať to nemusím opisovat) je v havarijním stavu a podle města neopravitelná. I když na druhé straně aktivisté bojují o její záchranu, mezi nimi i sochařův syn Uruba ml. Jakub Ivánek zase žádá o prohlášení sochy, která není podle ultrazvukového vyšetření až v tak havarijním stavu, kulturní památkou.
Město jako vlastník, kterému nikdo nemůže diktovat, co má dělat se svým majetkem, ji nabídlo do 15.3. k odkoupení za jednu korunu, jinak bude odstraněna.
Podle posledních zpráv snad bude převezena do Ostravy. Za naší návštěvy zde ještě oplocená stála.
Směrník 28.3.2014 opustil po pětačtyřiceti letech Havířov. Sdružení Důl architektury ji koupilo za symbolickou korunu a převezlo do Ostravy. Dočasně je umístěna na Dole Michal v Ostravě-Michálkovicích - národní kulturní památka.
17.7.2015 byl Směrník umístěn za slavnostního odhalení a prezence sochy před sídlem Národního památkového ústavu v Ostravě v ulici Odboje.