Naučná stezka byla slavnostně otevřena 22.10.2011. Délka stezky je 9 kilometrů. Naučná stezka je podobná polské . Moravskoslezský kraj na vybudování přispěl částkou 200 tisíc korun, město Bohumín uhradilo zbylou část ve výši 120 tisíc korun.
Meandr je zákrut řeky, způsobený boční erozí – vymíláním břehů na jedné straně a usazováním na straně druhé.Přírodní památka Hraniční meandry Odry byla vyhlášena 6. září 2006. Jedná se o první vlastní přírodní památku, kterou kraj otevřel.
Ve střední Evropě unikátní rezervace obsahuje meandry, slepá ramena a tůně vzniklé neregulovanými korytotvornými procesy řeky. Zhruba sedmikilometrový úsek vodního toku mezi Starým Bohumínem a Kopytovem vytváří štěrkové náplavy a lavice, čímž dochází k neustálé mírné změně státních hranic mezi Českou a Polskou republikou. Území je součástí soustavy Natura 2000 jako evropsky významná lokalita.
Zvláště chráněné území o rozloze více než 126 hektarů se nachází v katastrálních územích Kopytov, Starý Bohumín a Nový Bohumín. Podél toku řeky Odry žije řada chráněných živočichů a rostlin. Hnízdí tu např. břehule říční (v roce 2005 zde bylo zaznamenáno 322 nor v jedné stěně a v roce 2006 po změnách koryta řeky způsobených vysokou sněhovou pokrývkou pak 1038 nor ve třech stěnách). Zdroj: Wikipedie
V sobotu odpoledne jsme jeli do nedalekého Bohumína, abychom si prošli část naučné stezky meandry Odry. Cesta vede přírodním lesním terénem s výhledem na řeku. Nejvíc se nám líbil koloušek, na kterého jsme narazili cestou, než nás zavětřil a běžel se schovat do porostu.