Priessnitzovy lázně leží v překrásné poloze ve svahu nejvýchodnějšího výběžku Rychlebských hor asi 2km od města Jeseník ve výšce 620 m n. m. Obklopují je hory ze tří stran: ze severu, západu i jihu. Historie města Jeseníku sahá až do 13.století. Původně se jmenovalo Freiwaldau (Frývaldov), což se dá volně přeložit jako „svobodný les“. Světově proslulé lázně Grafenberg, přejmenované na Lázně Jeseník, jsou dnes součástí města.
Lázně založil Vincenz Priessnitz r.1838 (povolení k provozu lázní) v Gräfenbergu, když jako ,,vodní doktor" začal v r.1822 léčit pacienty za nenávisti studovaných lékařů ve svém rodném domě (první vodoléčebný ústav na světě).
Je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dýchacích a potíží nervové soustavy. Prameny jsou vystavěny na zastaveních po rozsáhlých lesních cestách. Čímž jsou tyto lázně netypické. Registrovaných pramenů je tu celkem 80. K mnoha pramenům je přístup po turistických lesních cestách, proto se zde chodí v trekové obuvi a turistickém oblečení.
Při zpáteční cestě domů z Jeseníků navštívíme už poněkolikáté Priessnitzovy lázně.
Nejen pro klienty, ale i návštěvníky je zde zdarma
Revitalizovaný park Vincenze Priessnitze z r.2011Je zde hřiště, leknínové jezírko a hlavně bylinková voňavá zahrada s lehátky pro odpočinek.
Balneopark Vincenze Priessnitze z r.2010„Vodní zahrada“, kterou prochází potok s vybudovanou soustavou zastavení sloužících k hydroterapii a relaxaci. Najdete v něm Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin, Priessnitzovu koupel nohou s akupresurou, Priessnitzovu lavičku, střiky, sprchu či terasy pro odpočinek i cvičení. Svým pojetím navazuje na tradiční vodoléčebnou metodu Vincenze Priessnitze. Popis zdroj:www.priessnitz.cz
Ve středu před polednem po krátké zastávce na Sedle jsme dorazili do Lázní. Parkujeme dole u obchůdku na neplaceném parkovišti, zcela zaplněném. V obchodě koupíte nejvíce lázeňských oplatků všech druhů. Nakoupíme a po prudkém stoupání přes travnatý kopec jsme odměněni nádherným výhledem. Lesními cestami se dostaneme k léčivým pramenům, které jsou poděkováním někdejších pacientů z řady zemí za uzdravení. Je zde také krásná alej s dvousetletými lípami. Využité je také dětské hřiště s lanovým centrem.
Na závěr jdeme na oběd do restaurace Silesie, kde mají denní nabídku za 69Kč (79 r.2012) . Jídlo bylo dobré, ale placení jsme se nemohli dočkat. Jelikož jsme seděli na venkovní terase, uvažovali jsme, že klidně můžeme bez povšimnutí odejít bez placení.