Majestátní středověký hrad vybudovaný jako klenotnice za Karla IV. je v současnosti národ.kulturní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších hradů u nás.
Po včerejší návštěvě u korunovačních klenotů, jsme se dnes příhodně rozhodli pro výlet na hrad Karlštejn, kde jsme ještě nebyli. Na trase Praha-Beroun jezdí vlak ČD City elefant každých třicet minut. Z hlavního nádraží v Praze vyjedeme ráno a za čtyřicet minut dorazíme do městyse Karlštejn. Z nádraží jdeme mostem přes řeku Berounku a poté vzhůru na hrad. Městys je pěší zónou a je možné se na hrad dostat pouze pěšky nebo koňským povozem (pro turisty). Není možné ani projíždět na kole ani autem pod pokutou Městské policie. Pro auta je v obci parkoviště a pro kola (které si dovedete) stojany u hradu.
Na nádvoří je už spousta návštěvníků, hlavně školní výlety. Zaplatíme si základní okruh za 170 kč, druhý okruh pro jednoho za 330 kč, nám přijde předražený, a čekáme na prohlídku. Čas si zkrátíme prohlídkou volně přístupné Studniční věže. Na prohlídce hradu si projdeme soukromé (ložnice) a reprezentační prostory (audienční síň) a také shlédneme kopii české svatováclavské koruny. Také se dovíme, že v Noci na Karlštejně se zde natáčely pouze exteriéry, pokoje však ne.
Po návštěvě hradu se zastavíme na oběd v blízké restauraci, protože se před další výpravou (k lomu Malá Amerika) nechceme vracet. Po jídle se od I. hradní brány vydáme lesem směrem dolů k silnici. Poté doleva a pěšinou dojdeme k rozcestníku Dubu sedmi bratří, kde se dle pověsti o kořist dělilo sedm loupežníků. Od dubu je to k lomu lesem jeden kilometr. Prohlédneme si bývalý vápencový lom a vracíme se zpět. Nevracíme se však nahoru k hradu, ale po silnici pokračujeme přímo k nádraží.