Jdeme si prohlédnout památník, který v Den státního svátku otevřel své brány zcela zdarma. Ve vstupní místnosti je expozice výstava Řop, řop, řopík (řopík-lehké opevnění)+ Muži a válka .
Poté jdeme alejí k památníku. V památníku je expozice Doba zmaru a naděje, která připomíná události 2. svět. války a také život civilního obyvatelstva.
Uvnitř památníku jsme byli kdysi v dobách socialismu. Velmi nás zasáhla autentická replika domu zničeného boji v expozici na místě, kde byl kdysi promítací sál.
Nachází se na cestě mezi Ostravou a Opavou v obci Hrabyně. Rozhodnutím vlády je od roku 2000 ústředním památníkem II. světové války v České republice.
Základní kámen ke stavbě památníku byl položen 29. dubna 1970 za účasti tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody a velitele 4. ukrajinského frontu, maršála Andreje Ivanoviče Jeremenka. Stavět se ale začalo až v roce 1976 a otevřen byl památník v roce 1980, tehdy jako Památník Ostravské operace.
Od roku 1992 se stal památník součástí Slezského zemského muzea. Záměrem pracovníků Slezského zemského muzea je přebudovat celý komplex hlavních instalací tak, aby zahrnoval historii odbojů za vznik samostatného Československa, včetně vzniku legií, až do roku 1938. Tato část pak plynule naváže na již vybudovanou expozici 2. světové války.
V roce 2005 byl kvůli rekonstrukci uzavřen. Oprava probíhala od roku 2006. Slavnostně otevřen byl Památník II. světové války 29. dubna 2009.
Areál tvoří správní budova a samotný památník, kolem kterého je vybudován symbolický hřbitov - se 13 000 jmennými destičkami. Před objektem je prostorná nástupní plocha, k objektu památníku lze dojít také lipovou alejí, kde je skanzen bojové techniky.