Muzeum Hlučínska ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo pro návštěvníky jedinečnou výstavu, která sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost.
K vidění je napodobenina trůnní obuvi krále Václava I., kopie brokátového korunovačního střevíce Karla IV., holínky Albrechta z Valdštejna či brynelky Boženy Němcové. Nejstarší originál a současně největší kuriozita na výstavě je holínka postilióna (poštovního panáčka) z roku 1800; jeden jediný půlpár váží 3,75 kg, avšak v této obuvi se nechodilo, postilióni si ji nazouvali při jízdě na kozlíku poštovních kočárů.
K mimořádně zajímavým exponátům náleží také malinké střevíčky zvané „t´in-lien“ neboli „zlatá lilie“, které nosily dospělé čínské ženy se záměrně deformovanými chodidly.
Nechybí slavné „séglovky“, první výrobek firmy Baťa, který expedovala na přelomu 19. a 20. století do celé střední Evropy a na Balkán.
Zdroj: Muzeum HlučínskaVýstavu jsme navštívili v její poslední den v neděli dopoledne. Z výstavy jsme zamířili do nedalekých Kravař na velikonoční jarmark.