Šumava Domů

Na hrad Velhartice na konci sezóny

26.10.

Hrad byl založen mezi roky 1290 - 1310, jako rodové sídlo pánů z Velhartic. Stavbu započal Bohumil z Budětic, pokračoval Bušek starší a jeho syn Bušek mladší z Velhartic, oba oblíbení a věrní komorníci krále a císaře Karla IV.

Zaparkujeme na bezplatném parkovišti nedaleko hradu Velhartice, který byl postaven na koci 13. a poč. 14. stol. jako rodové sídlo. Hrad obklopený lesy, není do poslední chvíle vidět. Procházíme kolem Skanzenu starých lidových budov. Protože před prohlídkou máme spoustu času, vyrážíme do podhradí do přírody kolem řeky Ostružné. Vyškrábeme se zpět na hrad a procházíme se po nádvoří.

IMG_3099.jpg, 33kB IMG_3103.jpg, 32kB IMG_3113.jpg, 32kB

Je zde restaurace, kde se natáčela pohádka Tři bratři.

Prohlídkové trasy jsou dvě: okruh hrad a okruh zámek. Vybrali jsme si hrad, ale na ten jsme museli více jak hodinu čekat, protože už byl omezený provoz a okruhy se střídaly co hodinu. Nakonec to dopadlo tak, že nás na prohlídku bylo snad padesát, což samozřejmě omezovalo při prohlídce při přecházení (po schodech, na most). Také neměli turistickou známku.

Při prohlídce se dozvíme o historii hradu a poté se přesuneme do interiéru. Největší zážitek je přechod po kamenném mostě a po mostě do věže vysoko nad zemí.

IMG_3118.jpg, 29kB IMG_3121.jpg, 27kB IMG_3133.jpg, 32kB IMG_3178.jpg, 35kB

Při prohlídce dostáváme otázky (např.hloubka studny), za správnou odpověď si návštěvník na konci prohlídky vyzvedne odměnu (ale nevím co).

Na zpáteční cestě se zajedeme podívat k chalupě Wericha, nyní ve vlastnictví jeho vnučky.

Info

  • Vstupné hrad: 70 kč, snížené 40 kč, foto 0
  • parkovné i s WC nedaleko zdarma, WC na hradě zdarma
  • Odkazy

    Hrad
    Domácí fitness steppery pro trénování