Domů Strašidla 2011

Za strašidly na Hukvaldy

475 m n.m.

7.7.2012

V podvečer se vypravíme na zříceniny kdysi jednoho z největších moravských hradů, kde se koná tradiční Večerní sjezd strašidel. Každoročně dvakrát v sezóně se na hrad Hukvaldy slétají strašidla všeho druhu.

Hradní brána se otevírá o půl osmé večer (v srpnu v 19h) a strašidelný hrad o půl desáté (v srpnu v 21h). Prochází se nádvoří hradu, sklepení, po schodech na hradby. A všude na nás číhají strašidla. Pozor některá jsou dobře viditelná, některá schovaná třeba pod schody nebo vás bude chtít unést.

Největší zábava je ovšem zpáteční cesta z kopce lesem potmě. Strašidla zde už však nečíhají.

Z historie

Zříceniny kdysi jednoho z největších moravských hradů se rozkládají na dlouhém hřebenu výrazného Hradního kopce. Hukvaldský hrad byl budován postupně v průběhu pěti staletí od konce 13. století až do poloviny 18. století, kdy jeho nepřístupná poloha a míra pohodlí v hradních prostorech zavinila jeho opuštění a postupnou přeměnu v ruinu. Jeho hlavní funkcí bylo chránit důležitou obchodní stezku spojující Olomouc s polským Krakovem přes Hranice, Nový Jičín, Místek (původně Friedeberk), Frýdek a Těšín.

Prvopočátky hradu Hukvaldy jsou doposud zahaleny rouškou tajemství. Badatelé se doposud shodují pouze na době jeho vybudování v období 1257–1285, kdy je doložen v písemných pramenech. Zdroj: www.hrady.cz

Nejlépe zachovalým objektem na hradě Hukvaldy je kaple sv. Ondřeje, která byla v 19. století obnovena a udržována.

Naučná stezka Hradní vrch na hrad Hukvaldy

K hradu v současnosti vedou dvě cesty z náměstí přes bránu:
 • 1. Kratší cesta pak vede lesním chodníčkem po SZ svahu a pěkně do kopečka. Vhodná je pevná obuv. A při návratu ze ,,strašidel" nutná baterka.
 • 2. Druhá cesta je asfaltová jde po západním svahu. Cestou vede naučná stezka Hradní vrch dlouhá 2 km. U sochy lišky Bystroušky odbočuje doleva a pokračuje nahoru serpentinou po jižním svahu kopce kolem známých buků s obnaženými kořeny.
 • Na cestě je 5 informačních tabulí. Šestá tabule je však bokem u lesního chodníčku.
 • Krátce před vstupem do hradu se obě cesty spojují.
 • IMG_6702.jpg, 29kB IMG_6704.jpg, 30kB

  IMG_6709.jpg, 18kB IMG_6738.jpg, 26kB IMG_6722.jpg, 29kB

  Info

 • převýšení: 110m
 • vstup: dospělí 70kč, studenti 50kč, děti 20kč
 • Parkovné celodenní: 30kč. Loni jsme ho večer neplatili. Letos ho jakési slečny vybíraly. Než jsem však vůbec od auta odešli, už se vypařily.
 • nutná výbava: baterka hlavně na zpáteční cestu
 • Janáčkovy Hukvaldy
  Kreatinový suplement kre-alkalyn na nárůst svalů