Domů
IMG_4971.jpg, 30kB

Pulčínské ledopády

Po reportáži v ČT za pulčínskými ledopády

15.2.

Pulčín je nejvýše položená obec okresu Vsetín (675 m n. m.), leží na okraji Javorníků. Spadá pod obec Francova Lhota. Javorníky jsou geomorfologický celek na hranicích Moravy a Slovenska v geomorfologické oblasti Slovensko-moravské Karpaty. Na českém území jsou Javorníky součástí CHKO Beskydy.

Tak v pátek večer se dívám na zprávy a zaujala mě reportáž o nějakých zbarvených ledopádech v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, o kterých jsme dosud neměli tušení. Teď jejich krása vrcholí a přístupné jsou do 15. března. Takže v tom příznivém slunečném počasí, nejvyšší čas vyrazit. Tak po počátečním nadšení a vyhledávání si to skoro rozmyslíme. Přeci jen z ostravska je to do zlínského kraje kus cesty.

V neděli před jedenáctou dorazíme na Pulčiny, části obce Francova Lhota. Malé parkoviště je již zaplněné, parkujeme na kraji silnice.

IMG_4921.jpg, 26kB IMG_4924.jpg, 34kB IMG_4959.jpg, 24kB

Vyrážíme nejprve po silnici kolem infocentra a pak už zasněženými pláněmi do přírody. Hluboko v lesích na skále jsou skryté ledopády, tzv. sněžné řasy. Jejich zbarvení způsobuje řasa žijící ve sněhu a ledu.

IMG_4961.jpg, 30kB IMG_4963.jpg, 29kB IMG_4967.jpg, 32kB IMG_4970.jpg, 34kB IMG_4973.jpg, 28kB

Nevím, jestli jen díky televizi, ale byl tu příšerný nával. Parkoviště je malé, takže se parkuje na kraji silnice. Lidé, kteří vyrazili po obědě, jedou auty automaticky až nahoru, i když se parkuje na kraji cesty. Samozřejmě, že ze zaplněného parkoviště se musí vrátit dolů, to už naproti nim jedou další auta nahoru, a k tomu chtějí odjet ti, kteří se vracejí domů. Chudáci místní, vždyť z toho stejně nic nemají. Jeden si ten doporavní kolaps natáčel a mluvil cosi o tom, že se to dalo do televize.

Info

  • Přístupné do 15.3. po cestě vyznačené cedulkami. Část cesty se dá projet i na běžkách.
  • Pejsci mohou ledopády navštívit také.
  • Ceny: zatím se nic neplatí
  • Délka: tam i zpět asi 5 km
  • Pro sportovce proteinové tyčinky s bílkovinami