Praha Domů

Vlakem do Prahy shlédnout korunovační klenoty

Již na základě ustanovení císaře Karla IV. mohou být české korunovační klenoty vystavovány jen při výjimečných příležitostech a výhradně na území Pražského hradu.

16.5.2016

IMG_8454.jpg, 28kB

Vždy, když jsme vystavení korunovačních klenotů sledovali pěkně v pohodlí domova, říkala jsem si, jestli to těm lidem stojí za to. Trmácet se po republice, stát dlouhé fronty. Když v únoru médií proběhla zpráva, že k 700. výročí narození Karla IV. budou klenoty vystaveny celých 15 dní, nastal čas i pro nás, je jednou v životě vidět.

V předstihu zarezervovat levný spoj v Leo expresu a v médiích sledovat přípravy, co kdyby opět došlo k nějaké změně. V neděli den před odjezdem vidíme první záběry z výstavy a fronty lidí. A jak to vlastně bude probíhat. Počasí také nepřeje, po zmrzlých přichází ochlazení.

V pondělí v pět ráno odjíždíme vlakem z Bohumína. Před půl devátou dorazíme na hlavní nádraží v Praze. Uložíme kufr do úschovy, ať se nezdržujeme. Zapnout teplé bundy, nasadit čepici, rukavice a vzhůru na Hrad.

Šlapeme po starých zámeckých schodech a vyhlížíme první davy lidí. Procházíme zahradou, kde jsou připraveny odpadkové koše a mobilní WC. Dorazíme k Býčím schodům, kde se vine první fronta lidí před vstupem do Vladislavského sálu. Následuje bezpečností kontrola a už vcházíme dovnitř. Zde je dav lidí, kteří se postupně posouvají ke Gočárově vitríně s klenoty.

Tak i na nás přišla řada a jsme na dosah historie. Vše bylo perfektně připravené a vzhledem k tomu, že klenoty jsou vystaveny na delší dobu, čas než jsme se dostali ke klenotům, byla asi hodina.

  • Vstup zdarma do 29.5.
  • IMG_8444.jpg, 27kB IMG_8446.jpg, 30kB IMG_8455.jpg, 28kB IMG_8457.jpg, 25kB

    Odkazy

    Sportovní diuretika pro odvodnění organismu