Domů

Boty, botky, botičky...

Muzeum Hlučínska

Výstava historické a exotické obuvi

22.03.

Muzeum Hlučínska ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo pro návštěvníky jedinečnou výstavu, která sleduje vývoj obouvání od nejstaršího období českých dějin až po současnost.

K vidění je napodobenina trůnní obuvi krále Václava I., kopie brokátového korunovačního střevíce Karla IV., holínky Albrechta z Valdštejna či brynelky Boženy Němcové. Nejstarší originál a současně největší kuriozita na výstavě je holínka postilióna (poštovního panáčka) z roku 1800; jeden jediný půlpár váží 3,75 kg, avšak v této obuvi se nechodilo, postilióni si ji nazouvali při jízdě na kozlíku poštovních kočárů.

IMG_5171.jpg, 30kB IMG_5134.jpg, 31kB IMG_5136.jpg, 24kB IMG_5153.jpg, 26kB

K mimořádně zajímavým exponátům náleží také malinké střevíčky zvané „t´in-lien“ neboli „zlatá lilie“, které nosily dospělé čínské ženy se záměrně deformovanými chodidly. IMG_5143.jpg, 28kB

Nechybí slavné „séglovky“, první výrobek firmy Baťa, který expedovala na přelomu 19. a 20. století do celé střední Evropy a na Balkán.

Zdroj: Muzeum Hlučínska

Výstavu jsme navštívili v její poslední den v neděli dopoledne. Z výstavy jsme zamířili do nedalekých Kravař na velikonoční jarmark.

YouTube Muzeum
Suplement creatin ethyl ester pro nárůst svalů