Praha Domů

Navštivte prezidenta

Exkurze v Kanceláři prezidenta republiky

5.12.2016

Podle oficiálního titulku z Pražského hradu by se mohlo zdát, že jsme šli navštívit přímo pana prezidenta. Ve skutečnosti pod tímto názvem už rok Kancelář prezidenta republiky pořádá pravidelné exkurze na Pražském hradě pro školní třídy a zájemce z řad veřejnosti.

Během exkurze jsme navštívili část Pražského hradu, kde Kancelář sídlí, a další místa, která nejsou normálně veřejnosti přístupna.

V Jižním křídle Nového paláce jsme se podívali do reprezentačního bytu prvního prezidenta T. G. Masaryka včetně jeho pracovny, která se dochovala v téměř autentické podobě. V přilehlých salónech s unikátními fotografiemi ze sbírek Archivu Pražského hradu a Archivu Kanceláře prezidenta republiky můžeme sledovat proměnu habsburského Pražského hradu na sídlo prezidenta nově vzniklého demokratického Československa. Poseděli jsme i v kinosále z 60. let 20. století, kde jsme se dozvěděli více nejen o historii Kanceláře ,která sahá až do r.1919, kdy byl za T.G.Masaryka založen i její současné podobě a činnostech, které vykonává, ale také o pravomocích prezidenta republiky. Kinosál využíval i prezident Havel, že jsou sedačky původní, je vidno i ze zabudovaných popelníků. Navštívili jsme také Masarykovu knihovnu.

IMG_0817.jpg, 29kB IMG_0820.jpg, 20kB

Odkazy

Kancelář
Regenerační a iontové nápoje pro sportovce